top of page

Rzeź Banderowska w Odessie cz. 2

  • Zdjęcie autora: Adam Kłoszewski
    Adam Kłoszewski
  • 20 kwi
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 25 kwi

Banderland musi wypłacić odszkodowania za ludobójstwo w Odessie.

Pogorzelisko - Gmach Związków Zawodowych w Odessie po ludobójstwie z dnia 2 maja 2014 roku
Pogorzelisko - Gmach Związków Zawodowych w Odessie po ludobójstwie z dnia 2 maja 2014 roku

W artykule prasowym pt. "Ukraina musi wypłacić odszkodowania. Chodzi o starcia z 2014 roku" opublikowanym na stronie internetowej:

jest napisane:


"Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Ukraina ma wypłacić odszkodowania w związku z szeregiem pozwów w sprawie bezczynności państwa podczas krwawych starć pomiędzy proukraińskimi a prorosyjskimi aktywistami w maju 2014 r. w Odessie – informuje Europejska Prawda.


(...)


Starcia w Odessie. Zginęło 48 osób

2 maja 2014 r. w Odessie w czasie walk ulicznych między zwolennikami a przeciwnikami prozachodniej rewolucji z przełomu 2013 i 2014 r. podpalono siedzibę związków zawodowych. W wyniku pożaru i starć między uczestnikami tych wydarzeń zginęło 48 osób.



Pozwy do Trybunału skierowało 25 krewnych osób zabitych oraz trzy osoby, które przeżyły pożar. Wśród powodów są bliscy dwóch proukraińskich aktywistów, którzy zmarli w wyniku ran postrzałowych, oraz trzy osoby, które media opisują jako "postronnych przechodniów" – wyjaśniła Europejska Prawda.


"Pozostali to członkowie prorosyjskiego ugrupowania »Anty-Majdan« i krewni ofiar uwięzionych w płonącym budynku związków zawodowych. Trybunał podkreślił jednak, że nie identyfikuje ich na podstawie preferencji ideologicznych" – napisali autorzy artykułu.


Pozywający uznali, że państwo ukraińskie mogło zapobiec tragicznym następstwom wydarzeń w Odessie. Sąd zgodził się z tym i podkreślił m.in., że Ukraina nie ścigała urzędników, którzy nie wykonywali swoich obowiązków podczas zajść, a miejscowa policja "nie zrobiła praktycznie nic", aby zapobiec atakowi na protestujących z użyciem broni palnej.


Ukraińskim władzom wytknięto także, że wozy straży pożarnej celowo wysłano z opóźnieniem do gaszenia pożaru Domu Związków Zawodowych, a milicja nie pomagała w ewakuacji ludzi. Trybunał uznał także, że władze lokalne umyślnie, pod pozorem "sprzątania", zniszczyły dowody na miejscu tragedii.


"W związku z tym Trybunał uznał Ukrainę za winną naruszenia artykułu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczącego prawa do życia. Państwo ukraińskie musi wypłacić po 15 tys. euro odszkodowania krewnym każdej z ofiar oraz 12 tys. euro trzem powodom, którzy przeżyli, ale doznali poważnych poparzeń" – powiadomiła Europejska Prawda".


_______________________________________________

Jeżeli niniejszy artykuł spodobał się Tobie, wspomóż mnie poprzez wpłatę dowolnej kwoty na mój rachunek bankowy podany w nagłówku strony lub poprzez paypal: paypal.me/adamkloszewski

Comments


Wspomóż moje działania poprzez wpłatę dowolnej kwoty na mój rachunek bankowy nr: Adam Kłoszewski mBank 45 1140 2004 0000 3302 8144 9465 paypal.me/adamkloszewski

Wpłać darowiznę przez PayPal
bottom of page